Temiz Oda Hizmetleri

Temiz Oda Hizmetleri Nedir?

Temiz Odalar kapsam olarak; şartlandırılmış ve kontrol edilebilir havalandırma sistemlerine sahip hijyenik özel odalardır.

Tasarımda; sıcaklık, nem, canlı ve cansız kirleticiler, hava akış yönleri ve basınç gibi parametrelerin kontrolü gerekmektedir. Sıcaklık ve nem kontrolündeki amaç; yapılan çalışmalardan kaynaklanan özel koşullar dışında, temiz odada çalışan insanlar için konforlu bir ortam temin edebilmektir. Temiz odalarda özel giysiler içinde çalışan insanların daha fazla kirletici üretmemesi için konfor koşullarının çok yüksek seviyede tutulması zorunludur.

Temiz Odaların Performansı, oda içerisindeki partikül konsantrasyonuna bağlı olarak değişir. istenilen kirlilik sınıfını elde edebilmek için, temiz oda tasarımında kullanılacak malzemelerin ve uygulama ekiplerinin niteliğinin çok yüksek olmasının yanı sıra, uygulama aşamasında ve sonrasında yapılacak test, ölçüm ve kalibrasyon kalitesi de önemlidir.

Temiz oda panelleri; her iki yüzünde en az 2 mm kalınlıkta yüksek basınçla preslenmiş laminant (HPL- high-pressure laminantes) kullanılır ve iç izolasyonu EPS (30 dansite) malzemeden yapılır.Partisyon paneller +/- 100 Pa basınca dayanıklı olarak üretilir.

Temiz odalar, TSE ve GMP (Good Manufacturing Practices) standartlarına uygun, hijyenik ve sızdırmaz özellikte, düz ve kolay temizlenebilir, pürüzsüz yüzeye sahip malzemelerden oluşmaktadır.

Airlock; iki kapıdan oluşan, hepa filtreler ile temiz hava üflenen küçük bir odadır. Diğer odaların basınç değerlerinin bozulmaması için bir kapı kapanmadan diğer kapı açılamaz. Temiz oda girişlerinin bu kurala uygun olarak yapılabilmesi için, airlock kullanılması zorunludur.Malzeme girişleri için aynı prensip ile çalışan passbox sistemleri kullanılır.Temiz odaların tasarımı, ISO 14644-1 clean room standardına göre sınıflandırılmıştır.