Uluslararası Belgelendirme

     Rusya’da GOST, ithalat ve ihracatta istenen belge türlerinden biridir. Rusya ve Avrasya Birliği üye ülkelerinden herhangi birinde ithalat veya ihracat gerçekleştirilirken, GOST belgesine dâhil edilen tüm ürünlerde bir takım kurallara uyulması şart koşulmuştur. GOST belgesi sahibi olmayan ürünlerin ülke gümrüklerinden girişi 2001 yılından itibaren yasaklanmıştır. Tüketicinin korunmasını amaçlayan sertifika, toptan ve perakende ürünlerde geçerlidir.

     Rusya’ya ihraç edilecek ürünler için bir defaya mahsus alınan veya 1-3 yıllık şeklinde alınan GOST-R belgesi, gümrükleme işlemlerinde ürünleri serbest şekilde geçirmeyi sağlamaktadır.

Ürünlerin Değerlendirilmesi

Rusya Federasyonu’na ürünler gönderilmeden önce ilgili standartlara uygunluğu değerlendirilip belgelendirme süreci gerçekleştirilir.

GOST Belgesi Türleri

  • 1 yıllık seri üretim belgesi
  • 3 yıllık seri üretim belgesi

Bu belge, Rusya iç pazarlarında ve sevkiyatın gümrükleme işlemlerinde kolaylık sağlayan bir belgedir.

Gost Belgesi iki farklı şekilde verilmektedir. Bunlar;

  • Zorunlu Uygunluk Sertifikası: üretimle ilgili olup zorunlu onaya tabiidir.
  • Gönüllü Uygunluk Sertifikası – üretimle ilgili olup gönüllü onaya tabiidir.

Gost-R Belgesinin Faydaları ve Avantajları

     Dünya piyasasında büyük güce sahip olabilmek ve ürünlerinizi Rusya ve çevresi pazarlarında serbest dolaşım ile pazarlayabilmek için Gost belgesi sahibi olmanız gerekmektedir. Birçok yönden avantajı bulunan sertifika, daha geniş müşteri portföyüne sahip olabilmek için almanız gereken önemli bir belgedir. Türkiye’de üretim yapan ve bahsi geçen ülkelerde pazarlamak isteyenlerin son zamanlarda sıklıkla başvurdukları belge, ülkeler arasındaki ekonomik anlaşmalarla birlikte daha bir ciddiyet kazandı ve herhangi bir şekilde sertifika sahibi olmayan üreticilerin ürünlerinin pazarlara girişine izin verilmemektedir. Bir tür pasaport niteliği taşıyan Gost-R sertifikası sayesinde dilediğiniz gibi üretimlerinizi pazarlayabilir, istediğiniz ülkede tanıtımını yapabilirsiniz.